Tävlingsresultat

Stafetter

Bästa resultat

Exklusive kombinationslag.

Tiomila
Herr
Tiomila
Dam
Tiomila
Ungdom
SMU10mila
HD18/20
U10mila
D18
U10mila
HD12/14
25manna
Elitlag
25manna
Utv.lag
129
2022
144
1998
11
2022
8
1997 (D20)
51
1994
17
1996
7
2019 & 2021
68
2022
305
2019
U10mila ändrade till HD20- och HD14-klasser 2021

Sammanställning

* Kombinationslag

ÅrTiomila
Herr
Tiomila
Dam
Tiomila
Ungdom
SM-
stafett
U10mila
HD18/20
U10mila
D18
U10mila
HD12/14
25manna
Elitlag
25manna
Utv.lag
20221291911129 (D20)
53 (H21)
6168Felst.*
2021InställtInställtInställt50*7InställtInställt
2020InställtInställtInställtInställtInställtInställtInställtInställtInställt
20191692177858*7150305
2018Felst.*6317127320
201797*230Felst.33 (H20)35*61*118Felst.
2016231*276*Felst. (H20)40*31*146311
2015198183*67*19*127306
2014159*213*31*136Felst.
201340*128306
2012197*294116Felst.323
201134*63149
2010225245202198
2006240*
2004243*82*
2001246184*102*9*
2000Felst.23*
1999Felst.20218*
199823314410 (D20)
19972142528 (D20)50*77
1996177201Felst.*17
199553
19945157
199055143
ÅrTiomila
Herr
Tiomila
Dam
Tiomila
Ungdom
SM
stafett
U10mila
HD18
U10mila
D18
U10mila
HD12
25manna
Elitlag
25manna
Utv.lag

SM-stafetter

Topp 15-placeringar

ÅrDamer
1997D20:
8. Annieke Baljeu – Lena Max – Maria Olofsson
1998D20:
10. Annieke Baljeu – Lena Max – Maria Olofsson

DM-stafetter

Segrar

ÅrUngdomarJuniorerSeniorer
2022H14
Jarvis Hansson – Martin Skovbjerg – Albert Jonforsen
2021H16
Marcus Lamm – Alexander Fedje / Martin Ek – Tim Martner
2019H14:
Audrey Hansson – Martin Ek / Alexander Fedje / Maja Torsein – Marcus Lamm
2017H12:
Tim Martner – Audrey Hansson / Martin Ek / David Bergström – Marcus Lamm
H20:
Martin Lamm – Axel Blom – Rasmus Arfwedson
2015H225:
Magne Hagström – Gert Emanuelsson – Rolf Blom
2014H14:
Martin Lamm – Linus Löfgren / Gabriel Schachinger / Martin Eriksson – Axel Blom
H35:
Jonas Martner – Anders Hellgren – Erik Ruotsalainen
2009H12:
Johan Lamm – Gustav Boqvist – Rasmus Arfwedson
1995D16:
(okänt lag)
1994D12:
(okänt lag)
1991D12:
Lena Max – Camilla Borg – Maria Olofsson

DM-sprintstafetter

Segrar

ÅrUngdomarJuniorerSeniorer
2022H14
Martin Skovbjerg – Jarvis Hansson

D16
Ellen Skovbjerg – Ellen Rubendahl

H16
Albert Jonforsen – Marcus Lamm

Individuella resultat

SM

Topp 15-resultat

ÅrHerrarDamer
2022
USM, Stockholm
H16, lång
9. Marcus Lamm

H16, sprint
11. Marcus Lamm

H15, sprint
15. Emil Wallenius
D15, lång
4. Ellen Rubendahl

D15, sprint
5. Ellen Rubendahl

D15, lång
14. Ellen Skovbjerg
2022
SM, Göteborg
D18, sprint
10. Audrey Hansson
2021
USM, Falköping
H15, sprint
6. Marcus Lamm
2018
SM, Jönköping
H18, natt:
7. Martin Lamm
2013
USM, Perstorp
H15, sprint:
9. Johan Lamm

O-Ringen

Topp 15-resultat i elit- och huvudklasser

ÅrHerrarDamer
2022
Uppsala
H13:
5. Martin Skovbjerg

H14:
7. Jarvis Hansson

H40 Kort-2:
9. Marcus Hansson

H40-1:
13. Jonas Martner

H10:
14. Dexter Hansson
D15:
8. Ellen Rubendahl
2019
Norrköping
H13:
1. Marcus Lamm

H11:
13. Jarvis Hansson
2018
Örnsköldsvik
H65:
2. Yngve Norell

H40:
9. Jonas Martner

H10:
12. Jarvis Hansson
D65:
10. Maria Norell
2017
Arvika
H40:
7. Jonas Martner

H75:
9. Magne Hagström

H12:
15. Tim Martner
D40
8. Anna Martner
2016
Sälen
H10:
2. Marcus Lamm

H75:
11. Magne Hagström
2015
Borås
H75:
6. Magne Hagström
D10:
11. Audrey Hansson
2012
Halmstad
H80:
8. Rolf Blom
2011
Hälsingland
H70:
14. Magne Hagström
2009
Eksjö
H12:
14. Rasmus Arfwedson
2008
Falun
D70:
13. Barbro Blom
1999
Borlänge
D16:
3. Anna Max
1997
Umeå
H18E:
14. Erik Baljeu
D18E:
11. Maria Olofsson
1995
Hässleholm
D18E:
11. Annieke Baljeu

Antal deltagare från Frölunda OL

Distriktsmästerskap, guld

ÅrLångdistansMedeldistansSprintNattTotalbäst
2022H14: Jarvis Hansson
H70: Yngve Norell
H14: Jarvis Hansson
D50: Malin Lamm
H70: Yngve Norell
H10: Dexter Hansson
H21: Rasmus Arfwedson
H80: Magne Hagström
H14: Jarvis Hansson
D35: Anna Martner
Jarvis Hansson
2021H12: Martin Skovbjerg
D70: Maria Norell
H12: Martin Skovbjerg
D14: Ellen Rubendahl
H65: Yngve Norell
D70: Maria Norell
D14: Ellen RubendahlEllen Rubendahl
2020H45: Jonas MartnerH12: Jarvis Hansson
H45: Jonas Martner
Jonas Martner
2019H65: Yngve Norell
H75: Magne Hagström
H85: Rolf BlomMagne Hagström
2018H12: Marcus Lamm
H65: Yngve Norell
H75: Magne Hagström
H65: Yngve Norell
H75: Magne Hagström
H10: Jarvis Hansson
H80: Rolf Blom
H12: Marcus LammMarcus Lamm
2017H18: Martin LammH12: Marcus Lamm
H18: Martin Lamm
H65: Yngve Norell
Martin Lamm
2016H10: Marcus LammH40: Jonas MartnerH10: Marcus Lamm
H18: Johan Lamm
H16: Martin Lamm
H75: Magne Hagström
Marcus Lamm
2015H16: Axel Blom
H40: Jonas Martner
H75: Magne Hagström
H16: Axel BlomH16: Martin LammH45: Anders ArfwedsonMagne Hagström
2014H60: Yngve NorellH18: Rasmus ArfwedsonH35: Richard Sott
H40: Fredrik Bartholdsson
Axel Blom
2013H55: Stefan Sjöblom
H60: Yngve Norell
H60: Yngve NorellH40: Anders ArfwedsonH16: Rasmus ArfwedsonRasmus Arfwedson
2012H60: Yngve Norell
H70: Magne Hagström
H40: Martin AhlqvistH14: Martin LammMartin Lamm
2011H14: Rasmus Arfwedson
D70: Margareta Emanuelsson
H70: Magne Hagström
H14: Rasmus ArfwedsonH14: Rasmus ArfwedsonH14: Rasmus Arfwedson
H50: Stefan Sjöblom
Rasmus Arfwedson
2010H12: Johan LammJohan Lamm
1998D18: Lena Max
1992D12: Lena Max

Har du äldre resultat som saknas? Kontakta Marcus Hansson.