Jan Kjällström har lämnat oss

Janne var tidigare en av klubbens mycket engagerade medlemmar och började orientera redan på 1960-talet.

Han kom med i OS Västanfläkt när klubben bildades 1970 och var aktiv orienterare upp till 70-årsåldern. Hans stora engagemang inom orienteringen är beundransvärd. Många är de uppdrag han har tagit sig an. Som medlem i styrelsen för OS Västanfläkt, var han en av initiativtagarna till bildandet av Frölunda OL. Han var tävlingsledare för flera av klubbens arrangemang under 90-talet. 1988 – 1991 var han ordförande i GOF.  Janne blev tidigt medlem i Skogskarlarnas Klubb och blev där invald i rådet 2006. Sedan han flyttade till sin stuga på Orust har han inte varit tävlingsaktiv i vår klubb. Han har däremot varit medlem i klubben i alla år. Vi som kände Janne kommer att sakna honom och speciellt vid våra veteranträffar då han ofta lättade upp stämningen med sin klarinett.

Magne Hagström